400 lat Parku Maikuhle

Na zachodnią stronę kołobrzeskiego portu - teren wojskowy, osoby postronne nie mają wstępu. Szkoda, bo z tym miejscem związana jest bogata historia. Do 1945 roku znajdował się tu reprezentacyjny park miejski Die Maikuhle. Dziś gęste korony drzew i roślinność parku znajdującego się po zachodniej stronie ujścia Parsęty możemy podziwiać jedynie z latarni morskiej lub przez siatkę ogrodzenia.

W 1612 roku kołobrzeski radny Lorenz Heitke rozpoczął obsadzanie zielenią terenów wydmowych z lewej strony ujścia Parsęty. Od 1620 roku kontynuował te prace jego syn. W ten sposób powstał lasek Maikuhle ( polska nazwa - Załęże ). Rosły tam początkowo jesiony, brzozy, buki i dęby.
Lasek Maikuhle początkowo jako jedyny większy obszar zieleni w Kołobrzegu stał się terenem rekreacyjnym powstającego uzdrowiska.

 Kalendarium

1612

Radny Lorenz Heitke rozpoczął obsadzanie zielenią terenów wydmowych z lewej strony ujścia Parsęty. Od 1620 roku kontynuował te prace jego syn. W ten sposób powstał lasek Maikuhle ( polska nazwa Załęże ). Rosły tam początkowo jesiony, brzozy, buki i dęby.

1832-1836

Ostatnia większa modernizacja twierdzy Kołobrzeg. Na terenie lasku Maikuhle powstały dwie fortyfikacje ? z lewej strony ujścia rzeki zbudowano Szaniec Heydego, a nieco dalej Szaniec Kleista.

1847

W lasku Maikuhle powstał teatr ?Arena?. Była to scena na wolnym powietrzu.

1881

23 listopada na terenie lasku Maikuhle otwarto cmentarz komunalny, który do 1945 roku był cmentarzem centralnym. Chowano tu ludzi różnych wyzwań m.in. katolików, którzy własnego cmentarza nie mieli. Później przy tym cmentarzu zbudowano krematorium (1913)

1893

W Maikuhle zbudowano sanatorium dziecięce i schronisko morskie prowincji Brandenburg.

cdn...

Bibligrafia

  • Kronika Kołobrzegu, Hieronim Kroczyński, Wydawnictwo Le Petit Cafe, Kołobrzeg 2000
  • Dawny Kołobrzeg, Hieronim Kroczyński, Wydawnictwo Le Petit Cafe, Kołobrzeg 1977
  • Dzieje dawnego kurortu. Kołobrzeg 1872 - 1945, Jerzy Patan, Wydawnictwo PATAN 2010