O wędkarstwie morskim

Wędkarstwo morskie to dziedzina sportu przeżywająca ostatnio swój rozkwit. Stanowi wspaniałą okazję do obcowania z przyrodą, jednocześnie dostarczając dużo silniejszych wrażeń niż wędkarstwo lądowe.

Wędkarstwo to sport stary jak świat. Każdy z nas kiedyś próbował łowienia ryb - w jeziorze, stawie lub w rzece. Wśród większości ludzi wędkarstwo kojarzy się ze spokojnym, leniwym przesiadywaniem nad brzegiem jeziora. Dużo z nich nigdy nawet nie słyszało o wędkarstwie morskim i jego wzrastającej popularności.

Tymczasem, wędkarstwo morskie to sport o zupełnie innym charakterze. Łowienie w morzu to niezapomniana przygoda i okazja do złowienia naprawdę wielkiej ryby - takiej, o jakiej wędkując w jeziorze możemy tylko pomarzyć.

Wędkując na morzu, mamy do wyboru wędkowanie z brzegu - z plaży, szkieru czy fiordu lub z pokładu łodzi - czy to niewielkiej łódki, czy z pokładu kutra prowadzonego przez szypra, i wyposażonego w drogi specjalistyczny sprzęt - echosondę i odbiornik GPS.

Wybór sposobu i techniki łowienia w morzu zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest - co tu dużo mówić - zasobność naszego portfela. Profesjonalne wędkarstwo morskie nie należy bowiem do sportów tanich. Warte jest jednak każdych pieniędzy, ze względu na skalę dostarczanych wrażeń.

W przypadku wędkowania z pokładu łodzi, które jest najbardziej popularne i pozwala na złowienie naprawdę wielkiej ryby, przeważają połowy dorsza, łowionego głównie na ciężkie (kilkaset i więcej gram) przynęty - pilkery. Przy odrobinie szczęścia, samozaparcia, cierpliwości i siły możemy z powodzeniem wyciągnąć kilkukilogramowego (a nawet kilkunastokilogramowego!) dorsza o długości nawet jednego metra , złapanego przy dnie, kilkadziesiąt metrów pod poziomem wody. Łowienie na pilkery szczególnie skuteczne bywa w okolicach wraków statków, które przez lata wytwarzają sztuczne rafy, stanowiące siedlisko dla dorszy.

Również miłośnicy spinningu i trollingu znajdą na morzu coś dla siebie. Na spinning również można upolować dorsza, z kolei trolling pozwala na złapanie łososia, co daje naprawdę wielką radość.

Wyprawa na morskie wędkowanie w łodzi wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu - wędki, plecionki, morskiego kołowrotka (multiplikatora), przynęt. Jeśli decydujesz się pierwszy raz na morską wyprawę wędkarską, poświęć więcej czasu na odpowiedni wybór kutra, z którego chcesz łowić. Kuter taki musi być odpowiednio wyposażony, zależnie od techniki, jaką chcesz łowić. Upewnij się, że na łodzi dostępna jest echosonda pozwalająca wykryć ławice ryb (korzystanie z echosondy jest powszechne i bardzo przydatne, nie jest to wymysł bogatych snobów). Zasięgnij informacje na temat szypra prowadzącego łódź. Doświadczony szyper, który wie gdzie warto naprowadzić łódź w dużym stopniu decyduje o powodzeniu wyprawy. Zazwyczaj armatorzy łodzi organizujący wyprawy wędkarskie umożliwiają wypożyczenie sprzętu, dlatego nie musisz od razu samodzielnie zaopatrywać się w masę drogich rzeczy. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup własnego sprzętu, warto na początek skorzystać z porady doświadczonego wędkarza lub nabyć gotowy zestaw morski.

Wędkując na morzu, przestrzegaj następujących zasad:

  • zachowaj zasady bezpieczeństwa - pamiętaj: jesteś na morzu!
  • szanuj przyrodę - zachowuj się sportowo, nigdy nie łów "na szarpaka"
  • przestrzegaj limitów połowowych określonych w kraju, w którym wędkujesz
  • przestrzegaj wymiarów ochronnych ryb - ryby złowione na wędkę to zaledwie mały procent wszystkich połowów, ale zasoby ryb są niestety ograniczone
  • przestrzegaj dobrych zwyczajów panujących w danym kraju - na przykład, w Norwegii nie ma limitu na liczbę złowionych sportowo ryb, ale nikt nie ma tam w zwyczaju zabierać więcej, niż potrzebuje
  • łowiąc z kutra pamiętaj, że to szyper ma decydujący głos podczas podejmowania decyzji
  • wybierając się na łowienie - upewnij się, że posiadasz niezbędne zezwolenia oraz znasz zasady panujące na danym łowisku